Anchorage Floor Lamp
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Anchorage Floor Lamp is crafted with thick iron legs finished in a plated antique brass exuding a sense of rugged sophistication. The addition of a casted black iron collar adds a touch of industrial flair, creating a perfect balance of style and functionality. The round hardback drum shade is covered in a crisp white linen fabric.
Product Details
| Dimensions | 64H, SHADE 11H X 19 Dia. (in) |
|---|---|
| UPC Number | 792977303573 |
| Weight | 25 lbs |
| Bulb Qty | 1 |
| Bulb Type | E26 (STANDARD) |
| Socket Type | 3-WAY |
| Switch Type | SOCKET SWITCH |
| Wattage | 150W |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Industrial |
| Collection | Anchorage |
Contact Us
"*" indicates required fields