Burden Painting Art By Buddy Whitlock
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Burden Painting carries an emotional depth through its expressive abstraction, framed elegantly in a black floating frame. Its layered brushwork and tonal contrasts create a thought-provoking visual experience, perfect for contemporary interiors.
Product Details
| Overall Dimensions | 40”W x 2”D x 60”H |
|---|---|
| Materials | Canvas, Poly fiber frame |
| Weight | 14 lbs |
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 40 × 60 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Burden |
Contact Us
"*" indicates required fields