Rn Mercer Wool – Ivory
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Organic in look and feel, this pillow features New Zealand wool hand-tufted with a touch of soft cotton. The abstract design evokes the imagery and patterns of nature including those found in waves, shells, or sand dunes. Each pillow offers subtle variations in color and texture, making each piece a distinctive accent in any design.
Product Details
| Overall Dimensions | 22”W x 1.5”D x 22”H |
|---|---|
| Materials | 90% Wool 10% Cotton/ Cotton/Belgian Flax Linen Back |
| Weight | 1.32 lbs |
| Weight | 1.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 22 × 22 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Renewed |
Contact Us
"*" indicates required fields