Accent Nesting Tables
SKU:
5594-50001-SLV
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Gray, Hooker Furniture, Silvers
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Organic and tactile, these accent nesting tables are rich in texture, crafted of iron and mirror with a silver finish over iron and a mirrored top. Add a glamorous modern twist to any space. The large table measures 19.5 inches in diameter and 24 inches high, while the small table is 14 3/8 inches in diameter by 19 ¾ inches high.
Product Details
| Carton Height | 28.25 |
|---|---|
| Carton Length | 23.75 |
| Carton Weight | 42.99 |
| Carton Width | 23.75 |
| Depth | 19.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Iron and Mirror |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 20 lbs (small table), 40 lbs (large table) |
| Width | 19.50 |
| Wood Distressing Type | Texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 26.46 |
| Image Role Data | {“5594_50001_SLV_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”5594_50001_SLV_room”:[“Room Image 1″],”5594_50001_SLV_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5594_50001_SLV_top”:[“Top S |
| Weight | 26.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 19.5 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | 5594-50 & Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields