Chest
SKU:
500-50-904
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Black, Blacks, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With a vintage charm, the black hand-painted leg chest with rub-though is nostalgic and timeless with turned legs and a stretcher, a shaped base and ring pulls on decorative back plates. Two doors with one adjustable shelf.
Product Details
| Carton Height | 37.75 |
|---|---|
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 156.97 |
| Carton Width | 40.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 17.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Birch Veneers with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | rub-through |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 137.13 |
| Image Role Data | {“500_50_904abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”500_50_904room”:[“Room Image 1″],”500_50_904silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”500_50_904top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 137.13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 36 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 500-50 & Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields