Melange Sapphire Accent Chest
SKU:
628-85678-45
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Blue, Blues, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The glamour is in the details of the Mélange Sapphire Chest: the rich sapphire-blue finish over figured Primavera Veneers, the broach-like dramatic silver floral hardware, silver metal accents and acrylic legs. It all adds up to an uptown accent to create a burst of style for any space. The two doors have soft-close hinges and magnetic door catches with one adjustable shelf inside and one soft-closing drawer inside. The drawers have a painted blue interior.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne soft-closing drawer insideOne adjustable shelf insideConcave shapeMetal accentsFinish: Rich sapphire blue finish over primavera veneers. Clear acrylic legs. Painted blue interiorHardware: Silve | Yes |
|---|---|
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 44W x 11.125D x 9.625H |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 207.00 |
| Carton Width | 50.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 42.5 |
| Drawer Dimensions | 35W x 11.25D x 3H |
| Height | 35.00 |
| Material Description | Figured Primavera Veneers with Acrylic and Metal |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Safety Stop | Yes |
| Shelf Opening | 44W x 14D x 8.375H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 46.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 44W x 14D x 1.5TH |
| Weight | 172 |
| Image Role Data | {“628_85678_45_detail”:[“Detail Image 1″],”628_85678_45_room”:[“Room Image 1″],”628_85678_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85678_45_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Open 3 |
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 46 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields