Melange Rockee Two Door Chest
SKU:
628-85648-98
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Black, Blacks, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With stunning geode-patterned reverse painted glass doors in a black and ivory pattern, accented by silver metal legs, the Rockee Two-Door Chest takes organic style to the next level. Behind each of the two doors is an adjustable shelf. Crafted of Oak Veneers with Glass and Stainless Steel, the chest has a ventilated back panel.
Product Details
| Carton Height | 31.00 |
|---|---|
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 212.97 |
| Carton Width | 49.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 36.25 |
| Material Description | Oak Veneers with Glass and Stainless Steel |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 130 lbs |
| Width | 45.00 |
| Weight | 182.1 |
| Image Role Data | {“628_85648_98_room”:[“Room Image 1″],”628_85648_98_85647_98_room”:[“Room Image 2″],”628_85648_98_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85648_98_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – O |
| Weight | 182.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 45 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields