Melange Draped Credenza
SKU:
638-85191
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Curvy and couture, the swanky Draped Credenza has a fashion flair with its tassel-like hardware, shaped front and apron and delicate cabriole legs. Crafted of Elm Veneers in a light wood finish, the piece has two sets of doors with one adjustable shelf behind each pair of doors. The ventilated back panel accommodates media usage.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 19.75 |
| Carton Weight | 156.20 |
| Carton Width | 58.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 15.75 |
| Distressing | No |
| Height | 36.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Elm Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 54.50 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 123.2 |
| Image Role Data | {“638_85191abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85191_Draped_Credenza”:[“Room Image 1″],”638_85191silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85191top”:[“Top Silo Image 1” |
| Weight | 123.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 54.5 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields