Melange Credenza
SKU:
638-85181
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Cream, Hooker Furniture, Whites/Creams/Beiges
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Mélange credenza has four doors with large square hardware. It can also be used as an entertainment console.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 35.50 |
|---|---|
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 294.80 |
| Carton Width | 96.25 |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers and Robus Leather |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 8 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 92.25 |
| Wood Distressing Type | Planking, wormholes, knife marks, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 242 |
| Image Role Data | {“638_85181abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85181silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85181top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 242 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 92.25 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields