Melange Breck Chest
SKU:
638-85392-GRY
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Gray, Grays, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Breck Chest exudes laid-back luxury with its marriage of an earthy gray finish over Oak Veneers with copper-colored metal accents. The copper finish adorns delicate pull hardware, stretchers and ferrules. Two doors with soft close hinges have one adjustable shelf behind, and a ventilated back panel makes this piece media-ready.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 181.00 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 33.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Resin with Copper |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 161.16 |
| Image Role Data | {“638_85392_GRY_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85392_GRY_room”:[“Room Image 1″],”638_85392_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85392_GRY_top”:[“Top Silo |
| Weight | 161.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields