La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
SKU:
6960-50007-45
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Blue, Blues, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Rustic, romantic and rooted in authentic American character, the Lockhart Accent Chest exudes character with carved drawer fronts punctuated by a circle motif in the center of the case and the charming Blue Bonnet soft blue accent finish with a rubbed patina. Crafted of Pecky Hickory Veneers, the Lockhart has 3 roomy drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Alternate Finish Items | 6960-50007-80 |
| Carton Height | 38.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 148.50 |
| Carton Width | 48.25 |
| Depth | 19.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 38.5W x 12.75D x 5.25H |
| Drawer Handle Finish | Metal |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneer |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 44.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning, graver, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 119.9 |
| Image Role Data | {“6960_50007_45_detail”:[“Detail Image 1″],”6960_50007_45_room”:[“Room Image 1″],”6960_50007_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6960_50007_45_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 119.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 44 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | La Grange |
Contact Us
"*" indicates required fields