St. Armand Entertainment Console
SKU:
5601-55460-BLK
Category: Entertainment Stands
Tags: Black, Blacks, Entertainment Stands, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Authentic with an artistic character, the St. Armand Entertainment Console is crafted of Acacia Solid Wood in a distressed black finish with brushed pewter metal trim. Featuring 4 doors with soft-close hinges and one adjustable shelf behind each pair of doors, the console has a ventilated back panel, power supply and accommodates up to a 60-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 37.25 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 198.42 |
| Carton Width | 62.75 |
| Depth | 18.75 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Max TV Size | 60″ Flat Screen |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 160 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 171.96 |
| Image Role Data | {“5601_55460_109_113_BLK_room”:[“Room Image 1″],”5601_55460_BLK_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_55460_BLK_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5601_55460_BLK |
| Weight | 171.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 60 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Contact Us
"*" indicates required fields