Big Bang 78in Entertainment Console
SKU:
5667-55478-SLV
Category: Entertainment Stands
Tags: Entertainment Stands, Gold, Hooker Furniture, Silvers
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Grand scale combines with a silvery jewelry-like finish on a textured surface to create a striking focal point with the Big Bang 78-inch Entertainment Console. This iconic piece is crafted of Mango Solids with German Silver Foil and features 4 doors, with one removable wood shelf behind the center pair of doors and one removable wood shelf behind each of the left and right outside doors. There’s a ventilated back panel in each section.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 233.00 |
| Carton Width | 81.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Mango Solids with German Silver Foil |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 198 |
| Image Role Data | {“5667_55478_SLV_room”:[“Room Image 1″],”5667_55478_SLV_room2”:[“Room Image 2″],”5667_55478_SLV_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5667_55478_SLV_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 78 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | 5667-55 & Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields