69in Entertainment Console
SKU:
5560-55469-DKW
Category: Entertainment Stands
Tags: Black, Blacks, Entertainment Stands, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Sleek style and a classic black and gold color scheme come together to create a stunning piece in this 69in entertainment console. Crafted of Mango Wood with a gold-finished iron base, it features a rustic black finish accented by generously scaled oval-shaped, hammered gold metal hardware. There’s one removable shelf behind each doors and a ventilated back panel. Accommodates up to a 70-inch TV.
Product Details
| Carton Height | 37.50 |
|---|---|
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 220.00 |
| Carton Width | 72.50 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 35.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mango Wood and Iron |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 69.50 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 189 |
| Best Seller | No |
| Dovetailed Drawers | No |
| Drawers | No |
| Dust Bottom | No |
| Full Extension Drawers | No |
| Image Role Data | {“5560_55469_DKW”:[“Room Image 1″],”5560_55469_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5560_55469_DKW_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5560_55469_DKW_top”:[“Top S |
| Safety Stop | No |
| Ventilation | No |
| Weight | 189 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69.5 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | 5560-55 & Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields
