Surfrider Entertainment Console
SKU:
6015-55480-80
Category: Entertainment Stands
Tags: Brown, Entertainment Stands, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by laid-back California coast, the Surfrider Entertainment Console exudes character with four diamond-motif reeded front doors with soft-close hinges and touch latches. Crafted of Pecan Veneers with a Solid Wood edge top, the console has one adjustable vented wood shelf behind each pair of doors, a ventilated back panel and one 3-plug electrical outlet. The light natural finish is Driftwood, featuring distressing including sandblasting and bleaching.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four diamond motif resin front doors with soft-close hinges and touch latchesOne adjustable vented wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panelOne three-plug electrical outletFinish: Driftwood: a light, natural finishDistressed Finished: Sand | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6015-55480-89 |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 248.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin and Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 215 |
| Image Role Data | {“6015_55480_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_55480_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6015_55480_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Contact Us
"*" indicates required fields