Sundance Entertainment Console
SKU:
6015-55480-89
Category: Entertainment Stands
Tags: Brown, Dark Wood, Entertainment Stands, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by the iconic Pacific Coast Highway, the Sundance Entertainment Console exudes character with four diamond-motif reeded front doors with soft-close hinges and touch latches. Crafted of Pecan Veneers with a Solid Wood edge top, the console has one adjustable vented wood shelf behind each pair of doors, a ventilated back panel and one 3-plug electrical outlet. The rich brown finish is Cliffside, featuring burnishing on the edges.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four diamond motif resin front doors with soft-close hinges and touch latchesOne adjustable vented wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panelOne three-plug electrical outletFinish: Cliffside: a rich, dynamic brown finish with light burnishi | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6015-55480-80 |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 248.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin and Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 215 |
| Image Role Data | {“6015_55480_89_room”:[“Room Image 1″],”6015_55480_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_55480_89_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6015_55480_89_top”:[“Top |
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sundance |
Contact Us
"*" indicates required fields