Serramonte 69in Entertainment/Accent Console
SKU:
5649-55469-MWD
Category: Entertainment Stands
Tags: Brown, Entertainment Stands, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With a chic designer look for sophisticated casual appeal, the Serramonte Console is crafted of Mango Wood and features a German silver metal chevron-patterned inlay on the front with dark pewter-colored European pulls. Accommodating up to a 70-inch TV, the console has 3 doors and 3 removable shelves with a ventilated back panel.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 187.00 |
| Carton Width | 72.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Mango Wood, Metal and German Silver |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 220 lbs |
| Width | 69.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 159 |
| Image Role Data | {“5649_55469_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5649_55469_MWD_room2”:[“Room Image 2″],”5649_55469_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5649_55469_MWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5649-55 & Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields