Four-Door Entertainment Console
SKU:
5649-55486-MWD
Category: Entertainment Stands
Tags: Brown, Entertainment Stands, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Mango Wood, German Silver and Iron come together for a tactile and stylish combination of mixed media in the Four-Door Entertainment Console. The medium wood finish has a metal chevron inlay, complemented by a metal base and thumb pulls. There’s one adjustable shelf behind each pair of doors. Accommodates up to an 80-inch TV.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 33.00 |
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 236.00 |
| Carton Width | 89.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Mango Wood, Iron and German Silver |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 220 lbs |
| Width | 86.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 216 |
| Image Role Data | {“5649_55486_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5649_55486_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5649_55486_MWD_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5649_55486_MWD_top”:[“ |
| Weight | 216 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 86 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5649-55 & Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields