Trucco Dining Table
SKU:
9630-DR-700
Category: Dining Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Black, Dining Tables
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Trucco Round Dining Table features modern transitional styling. The round, brown poplar wood top sits on an angular metal base. The steel frame is finished in a bronze powder coated finish, and is completed with adjustable floor levelers. Comfortably seats 4 people.
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Bronze |
| Material | Metal/Wood |
| Style | Modern, Industrial |
| Collection | Trucco |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Round |
| Seating Capacity | Seats 4. |
| Shipping Weight | 92.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Features modern transitional styling | Yes |
| The 48″ round wood top is highlighted with the poplar wood graining | Yes |
| The angular metal table base is constructed of steel and finished in a bronze powder coat | Yes |
| Comfortably seats 4 people | Yes |
| Easy assembly required | Yes |
| Look for the Trucco Dining Chair to complete the set | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Industrial, Modern |
| Collection | Trucco |
Contact Us
"*" indicates required fields