Troy Solid Wood Rectangle Dining Table – Suede Brown
SKU:
51031605
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Classic Home, Dining Tables, Suede Brown
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Troy Dining Table is crafted from FSC® Certified Reclaimed Oak, featuring tapered legs and traditional craftsmanship. Its simple yet sophisticated design creates a timeless appeal, offering both functionality and elegance. Perfect for family gatherings or intimate meals, this dining table brings warmth and artisan quality to your space.
Product Details
| Overall Dimensions | 89”W x 40”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Oak |
| Colors | Suede Brown |
| Weight | 176.37 lbs |
| Table Top Thickness | 4″ |
| Table Clearance From Floor | 26″ |
| Distance Between Legs Front Back | 24.25″ |
| Distance Between Legs Side Side | 83.5″ |
| Extension | No |
| Weight | 176.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Suede Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Troy |
Contact Us
"*" indicates required fields