Tiber Solid Wood Round Dining Table
SKU:
51031713
Category: Dining Tables
Tags: Classic Home, Cream, Cream Washed, Dining Tables
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by organic mid-century design, the Tiber tables are crafted of solid wood and oak veneer in two distinctive finishes to enhance the wood’s rich texture. Tiber is a perfect blend of rustic and relaxed with minimalistic and refined detailing. Available in Cream Washed and Toasted Brown.
Product Details
| Overall Dimensions | 55”W x 55”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Oak Veneer |
| Colors | Cream Washed |
| Weight | 193 lbs |
| Table Top Thickness | 2″ |
| Table Clearance From Floor | 28″ |
| Overhang Front Back | 15″ |
| Overhang Side Side | 15″ |
| Extension | No |
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 55 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Washed |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Tiber |
Contact Us
"*" indicates required fields