Susanna Dining Table
SKU:
9210-700-095
Category: Dining Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Black, Dining Tables
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Susanna Dining table features contemporary modern design inspiration. Features a 54″ round, clear glass table top with ofgee edge treatment. Supporting the glass top is an X-style base with overstated spindled legs. The wood base is finished in antique black birch veneers. This stylish dining table comfortably seats a party of four.
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Antique Black / Clear Glass |
| Material | Wood/Glass |
| Style | Contemporary |
| Collection | Susanna |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Round |
| Seating Capacity | Seats 4. |
| Shipping Weight | 120.50 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Features contemporary modern style | Yes |
| Features a clear glass table top with ofgee edge treatment | Yes |
| Wood table base finished in antique black birch veneers | Yes |
| The round glass table top comfortably seats 4 | Yes |
| Easy assembly required | Yes |
| Look for the Susanna Dining Chair to complete the set | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 29 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Susanna |
Contact Us
"*" indicates required fields