Simone Solid Wood Rectangle Dining Table – Olive Brown/antique Gray
SKU:
51031214
Category: Dining Tables
Tags: Classic Home, Cream, Dining Tables, Olive Brown/Antique Gray
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Simone Dining Table, crafted from FSC® Certified reclaimed pine with a concrete laminate top, combines brutalist aesthetics with organic craftsmanship. This blend of two distinctive styles creates a bold, yet refined design, perfect for modern dining spaces. Its sturdy construction and unique design make it a standout piece in any home, offering both style and durability.
Product Details
| Overall Dimensions | 94”W x 46”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Pine,Concrete Laminate |
| Colors | Olive Brown/Antique Gray |
| Weight | 278 lbs |
| Weight | 278 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 94 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Olive Brown/Antique Gray |
| Style | Industrial |
| Collection | Simone |
Contact Us
"*" indicates required fields