Ross Dining Table
SKU:
9150-601-486
Category: Dining Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Dining Tables, Silver
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Ross Rectangular Dining Table features a metal X cross base design. Finished in a hand-brushed pewter and powder coated steel. Rectangular glass table top seats a party of six. Features adjustable floor levelers.
Product Details
| Color/Finish | Silver |
|---|---|
| Color Details | Gunmetal |
| Material | Metal/Glass |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Ross |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Seating Capacity | Seats 6. |
| Shipping Weight | 137.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Features a contemporary inspired style | Yes |
| X-style metal table base is finished in a hand-brushed pewter | Yes |
| The 72″ glass table top features a beveled edge | Yes |
| Easy assembly required | Yes |
| Comfortably seats 6 people | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Ross |
Contact Us
"*" indicates required fields