Nemi Solid Wood Rectangle Dining Table – Rustic Brown
SKU:
51011882
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Classic Home, Dining Tables, Rustic Brown
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Nemi Dining Table features the natural beauty of reclaimed wood. Its soft, curved edges add a touch of elegance while ensuring a comfortable, inviting atmosphere. Perfect for family meals or gatherings, this table combines sustainability with style, offering a warm and timeless addition to your dining space. The unique character of the reclaimed wood ensures no two tables are alike, making the Nemi Dining Table a truly one-of-a-kind piece in your home
Product Details
| Overall Dimensions | 84”W x 38”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Wood |
| Colors | Rustic Brown |
| Weight | 210 lbs |
| Table Top Thickness | 1″ |
| Table Clearance From Floor | 28.75″ |
| Distance Between Legs Front Back | 27.75″ |
| Distance Between Legs Side Side | 73.75″ |
| Extension | No |
| Weight | 210 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 84 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Nemi |
Contact Us
"*" indicates required fields