Nadia Dining Table
SKU:
6002-600B-T
Category: Dining Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Dining Tables, White
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Introducing the Nadia Dining Table, a celebration of modern coastal design. Crafted from bleached solid mango, it features a live edge top and soft rounded edges on the base. The subtle white-wash finish adds serenity to your space. Mango wood boasts a naturally textured finish with a charming distressed effect.
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | White Wash Bleached Mango |
| Material | Mango Wood |
| Style | Modern, Coastal |
| Collection | Nadia |
| Additional Dimensions | distance between the legs 52″ |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Seating Capacity | Seats 6-8. |
| Shipping Weight | 344.20 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Celebrate modern coastal contemporary design | Yes |
| Mango wood features open knots and a natural open grain characteristic that creates a textured finish and a distressed a | Yes |
| Live edge top and soft rounded base edges add subtle beauty | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Nadia collection | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 88 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Nadia |
Contact Us
"*" indicates required fields