Lyra Pine Wood 80-110″ Extension Dining Table Smoke Brown – Smoke Brown
SKU:
51031642
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Classic Home, Dining Tables, Smoke Brown
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Lyra Table is crafted from FSC® Certified pine wood, ensuring both sustainability and durability. The rich, earthy tones of the wood, paired with its practical extending design, make it perfect for gatherings of any size. The table’s timeless style and sturdy construction offer both beauty and functionality, while the it’s classic finish enhances the natural grain, adding warmth and character to your dining space.
Product Details
| Overall Dimensions | 110”W x 39”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Pine Wood |
| Colors | Smoke Brown |
| Weight | 138 lbs |
| Table Top Thickness | 2″ |
| Table Clearance From Floor | 28″ |
| Distance Between Legs Front Back | 50″ |
| Overhang Front Back | 5″ |
| Extension | Yes |
| Weight | 138 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 110 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Smoke Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Lyra |
Contact Us
"*" indicates required fields