Larson Solid Wood Rectangle Dining Table – Carbon Black
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Larson Dining Table offers a perfect blend of style and sustainability with its FSC® certified reclaimed pine construction. The table’s eco-friendly design highlights the natural beauty of reclaimed wood, making it a timeless and durable centerpiece for your dining space. Ideal for family gatherings or elegant dinners, it brings both functionality and rustic charm to any home.
Product Details
| Overall Dimensions | 96.13”W x 46”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Pine |
| Colors | Carbon Black |
| Weight | 216.05 lbs |
| Table Top Thickness | 3″ |
| Table Clearance From Floor | 29.735″ |
| Distance Between Legs Front Back | 61.375″ |
| Overhang Front Back | 6.5″ |
| Distance Between Legs Side Side | 6″ |
| Overhang Side Side | 11.9″ |
| Extension | No |
| Weight | 216.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 96.13 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Larson |
Contact Us
"*" indicates required fields