Kellan Dining Table
SKU:
9725-700-045
Category: Dining Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Brown, Dining Tables
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Kellan Dining Table features a modern and transitional design. The table base is constructed with wire-brushed solid rubberwood and features a modern, transitional design. Finished in a cerused charcoal with deep chocolate undertones. Features a 3/8″ thick clear glass top with a shaped eurogee edge treatment. The table measures 48″ round and will comfortably seat a party of four.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Charcoal Gray |
| Material | Rubber Wood / Glass |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Kellan |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Round |
| Seating Capacity | Seats 4. |
| Shipping Weight | 135.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| The Kellan Dining Table features a modern and transitional inspired style | Yes |
| Constructed with hardwood solids and a glass top | Yes |
| Table base is finished in a cerused charcoal with chocolate undertones | Yes |
| The round glass table top measures 48″ | Yes |
| Comfortably seats 4 people | Yes |
| Look for the Kellan Dining Chair to complete the collection | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Kellan |
Contact Us
"*" indicates required fields