Harmon Dining Table
SKU:
9140-600-486
Category: Dining Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Brown, Dining Tables
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Harmon Rectangular Dining Table has a contemporary inspired design. Features a metal and wood X cross base design. Finished in a gun metal and smoked poplar brown. The 72″ long clear rectangular glass top is completed with a beveled edge. The Harmon dining table comfortably seats a party of six.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Gunmetal / Poplar |
| Material | Metal/Wood/Glass |
| Style | Contemporary |
| Collection | Harmon |
| Additional Dimensions | Top Dimensions: 72x40x1 |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Seating Capacity | Seats 6. |
| Shipping Weight | 132.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Features a contemporary style | Yes |
| The X-style table base features a combination of a gun-metal silver and smoked poplar wood finishes | Yes |
| The glass rectangular dining table top is clear with a beveled edge | Yes |
| Comfortably seats 6 | Yes |
| Easy assembly required | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Harmon |
Contact Us
"*" indicates required fields