Gilcrest Solid Wood Square Dining Table – Cafe Brown
SKU:
51031715
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Cafe Brown, Classic Home, Dining Tables
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Simple yet iconic, the Gilcrest Collection showcases modernist design with clean lines and square angles. Crafted from solid reclaimed wood, its hand-finished surfaces with butterfly joints and natural distressing emphasize the wood’s unique character.
Product Details
| Overall Dimensions | 60”W x 60”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Oak |
| Colors | Cafe Brown |
| Weight | 199 lbs |
| Table Top Thickness | 4″ |
| Table Clearance From Floor | 26.38″ |
| Distance Between Legs Front Back | 48.23″ |
| Distance Between Legs Side Side | 48.23″ |
| Extension | No |
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cafe Brown |
| Style | Contemporary Rustic |
| Collection | Gilcrest |
Contact Us
"*" indicates required fields