Durant Solid Wood Rectangle Dining Table
SKU:
51030906
Category: Dining Tables
Tags: Antique White/Distressed Gray, Classic Home, Cream, Dining Tables
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Durant Dining Collection celebrates sustainability and style with its FSC-certified reclaimed pine wood construction. The dining table showcases a sculptural base and a natural finish, pairing beautifully with the buffet, which offers generous storage space and minimalist hardware for a sleek, modern aesthetic.
Product Details
| Overall Dimensions | 84”W x 43”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Concrete Laminate, Reclaimed Pine |
| Colors | Distressed Gray/Weathered Chalk |
| Weight | 296.52 lbs |
| Weight | 296.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 84 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Antique White/Distressed Gray |
| Style | Industrial |
| Collection | Durant |
Contact Us
"*" indicates required fields