Dunnigan Dining Table
SKU:
7049-DR-700
Category: Dining Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Black, Dining Tables
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Dunnigan Black Round Dining Table is a modern marvel blending style and functionality effortlessly. Its open X-shaped base design adds contemporary flair. Crafted from solid wood and flat cut oak veneers in a matte black finish, this table embodies enduring craftsmanship.
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Matte Black |
| Material | Wood |
| Style | Modern |
| Collection | Dunnigan |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Round |
| Seating Capacity | Seats 4. |
| Shipping Weight | 79.20 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Modern design in a matte black finish | Yes |
| Open X-shaped base design for contemporary flair | Yes |
| Accommodating design comfortably seats four | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Dunnigan collection | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Dunnigan |
Contact Us
"*" indicates required fields