Gathering Table
SKU:
D330-13
Category: Dining Tables
Tags: Antique White, Dining Tables, Emerald Home Furnishings, White
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Grand in scale but casual in feel, the New Haven dining collection is an easy winner decorated with classic arches, scored fronts, and turned wood details. The oyster shell finish with light distressing lends a weathered appearance that pairs with charming antique pewter pulls and knobs for a seaside look. Make your home feel like summer year-round with the charmingly coastal New Haven collection.
Product Details
| SU Dim Length | 76 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 34 in |
| SU Dim Height | 36 in |
| CTN Dim Length | 80.75 in |
| CTN Dim Width | 37.5 in |
| CTN Dim Height | 8.75 in |
| CTN Volume | 15.33 cft |
| CTN Weight | 150 lbs |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 76 × 34 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White |
| Style | Coastal |
Contact Us
"*" indicates required fields