Curata Pub Table
SKU:
1600-75202-DKW
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Dark Wood, Dining Tables, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Relax, refresh and linger at this chic modern pub table crafted of White Oak Veneers with the deep brown Midnight finish and accented by a brushed brass metal base. This inviting 40-inch-round table is 42 ½ inches tall.
Product Details
| Carton Height | 33.25 |
|---|---|
| Carton Length | 45.50 |
| Carton Weight | 226.30 |
| Carton Width | 46.25 |
| Depth | 40.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 42.50 |
| Important Use Information | We recommend using coasters, placements and trivets when using hot containers with this item. It is also recommended to provide quick cleanup for any spills to minimize exposure to moisture. |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 134.48 |
| Image Role Data | {“1600_75202_20860_DKW_10445_MTL1_room”:[“Room Image 1″],”1600_75202_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1600_75202_DKW_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Contact Us
"*" indicates required fields