Banyon Bay Gathering Table
SKU:
6081-75206-82
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Dining Tables, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Banyon Bay Gathering Table brings together modern style and rustic charm. Featuring a rectangular design with a white oak veneer top and metal legs in a brushed brass finish, this table is perfect for casual dining or kitchen islands. The wire-brushed Desert Oak finish highlights the natural beauty of the wood, while the counter height makes it ideal for both dining and entertaining.
Product Details
| Rectangle shapeStainless steel legs in a soft Brushed Brass finishCounter heightFinish: The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusing. Stainless steel legs feature a soft Brushed Brass finish.Distressed Finished: Wire-brushing and c | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 11.50 |
| Carton Length | 39.00 |
| Carton Weight | 99.00 |
| Carton Width | 68.00 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Important Use Information | We recommend using coasters, placements and trivets when using hot containers with this item. It is also recommended to provide quick cleanup for any spills to minimize exposure to moisture. |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Solids, Oak Veneers and Metal |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Wire-brushing and cerusing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 84 |
| Image Role Data | {“6081_75206_82_detail1”:[“Detail Image 1″],”6081_75206_82_75350_82_room1”:[“Room Image 1″],”6081_75206_82_75350_82_room2”:[“Room Image 2″],”6081_75206_82_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 A |
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 64 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Banyon Bay |
Contact Us
"*" indicates required fields