D560 Interlude Table Top
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Interlude combines a rustic nature with classic portrait-back side chairs to create a French country look for today. Pine solids and veneers and American White Ash solids are brought together to craft the planked tabletops, turned legs, and fluted details. The collection includes dining height as well as gathering height pieces. The dining table features a signature butterfly leaf with a cable driven slide system for easy one-hand operation. A matching server with four drawers and two louvered doors complete this presentation. Cup pulls and exposed hand-latch rods add just the right touch of authenticity, while a soft whitewash settles in the heavily hand-distressed sandstone buff finish, adding texture to the contemporary French country collection.
Product Details
| SU Dim Length | 54 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 54 in |
| SU Dim Height | 30 in |
| CTN Dim Width | 58.35 in |
| CTN Dim Height | 3.46 in |
| CTN Volume | 6.82 cft |
| CTN Weight | 51 lbs |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sandblast Honey |
| Style | French Country |
| Collection | D560 Interlude |
Contact Us
"*" indicates required fields