Sanctuary Buffet
SKU:
5603-75900-LTBR
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Dining Storage, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Create a luxe atmosphere with this glamorous buffet with dual-function capability as an entertainment center to accommodate up to a 75-inch TV. Crafted of Poplar and Hardwood Solids, it is adorned with the Epoque finish, a greige with shimmer on Oak veneers. Three doors with touch latches have one adjustable shelf behind each door.
Product Details
| Carton Height | 36.00 |
|---|---|
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 323.40 |
| Carton Width | 82.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers, Resin and Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Light rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 279.4 |
| Image Role Data | {“5603_75900_90008_LTBR_room”:[“Room Image 1″],”5603_75200_400_410_900_LTBR_room”:[“Room Image 2″],”5603_75203_400_410_900_LTBR_room”:[“Room Image 3″],”5603_75900_LTBR_silo”:[“Silo Image 1″,” |
| Weight | 279.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 78 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Contact Us
"*" indicates required fields