Chapman Sideboard
SKU:
6033-75903-85
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Dining Storage, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
In a beautifully-shaped silhouette, the refined yet casual Chapman Sideboard is crafted of White Oak Veneers with a Travertine Stone inset top and forged pewter horizontal bar pulls. Four drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four drawersStone veneer inset topFinish: The Sorrel finish is features oak veneers in a warm brown finish. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to the contemporary styleHardware: Custom hardware in a forged pewter finishDistre | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 41.25 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 219.00 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 18.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | White Oak Veneers and Honed Silver Travertine Stone Veneers |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 72.25 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 152 |
| Image Role Data | {“6033_75903_85_detail”:[“Detail Image 1″],”6033_75903_85_room”:[“Room Image 1″],”6033_75903_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_75903_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 72.25 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Contact Us
"*" indicates required fields