Chapman Buffet
SKU:
6033-75900-85
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Dining Storage, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Craftsman style gets a casual modern twist with the Chapman Buffet, constructed of White Oak Veneers with a warm brown Sorrel finish revealing the woodgrain and a refined decorative veneer pattern. Custom hardware in a forged pewter finish is complemented by a thinly-scaled metal base and stretcher. Featuring 4 doors with soft-close hinges, there is one drawer and one adjustable shelf behind each pair of doors, and the left drawer has a removable felt lined silverware tray. Ventilated back panel.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft-close hingesOne drawer behind each pair of doorsLeft drawer has removable felt linerRight has removable felt lined silverware trayOne adjustable shelf behind each pair of doorsVentilated back panelFinish: The Sorrel finish is features | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 40.50 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 291.17 |
| Carton Width | 77.00 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.25 |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal Base |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 234.41 |
| Image Role Data | {“6033_75200_400_410_900_85_room”:[“Room Image 1″],”6033_75200_400_410_900_85_room2”:[“Room Image 2″],”6033_75900_85_room”:[“Room Image 3″],”6033_75900_85_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 A |
| Weight | 234.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 74 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Contact Us
"*" indicates required fields