Triss Upholstered Dining Chair – Sand
SKU:
53005280
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Classic Home, Cream, Sand
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Made from solid rubberwood, the Triss Dining Chair in sand features floor protectors with a gold metallic finish for a contemporary touch. Its poly-linen blend upholstery and contoured edges create a sleek, modern design in an inviting way.
Product Details
| Overall Dimensions | 21.5”W x 23.63”D x 34.13”H |
|---|---|
| Materials | 80% Polyester/20% Linen, Rubberwood |
| Colors | Sand |
| Weight | 26.8 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 20.625″ |
| Seat Width | 21.5″ |
| Seat Depth | 19.5″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs & Webbing |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 25000 |
| Material Cleaning Code | SW |
| Weight | 26.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.63 × 21.5 × 34.13 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triss |
Contact Us
"*" indicates required fields