Tiber Upholstered Dining Chair Set Of 2 – Toasted Brown
SKU:
53006535
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Classic Home, Cream, Toasted Brown
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by organic mid-century design, the Tiber dining chairs are crafted from a solid oak frame and legs give Bradley strong bones, ensuring lasting quality and natural beauty. The upholstered seat makes for a comfortable and inviting sit. Available in Cream Washed and Toasted Brown.
Product Details
| Overall Dimensions | 20.5”W x 20”D x 32”H |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Oak,100% Polyester |
| Colors | Toasted Brown |
| Weight | 15.43 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 20″ |
| Seat Depth | 17″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Back Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Weight | 15.43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20.5 × 32 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Toasted Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Tiber |
Contact Us
"*" indicates required fields