Strapling Leather Dining Chair – Cocoa Brown
SKU:
53002063
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Classic Home, Cocoa Brown
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Strapling Dining Chair features top grain leather and an iron base, offering a unique webbed seating design. Its comfortable seating and striking design make it a functional and stylish addition to any dining space.
Product Details
| Overall Dimensions | 21.5”W x 26.5”D x 32”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather,Iron |
| Colors | Cocoa Brown |
| Weight | 21.56 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 21.5″ |
| Seat Width | 20″ |
| Seat Depth | 17″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 24.5″ |
| Rub Count | 500 |
| Material Cleaning Code | X |
| Weight | 21.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 21.5 × 32 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cocoa Brown |
| Style | Industrial |
| Collection | Strapling |
Contact Us
"*" indicates required fields