Sierra Upholstered Bench
SKU:
53006547
Category: Chairs & Benches
Tags: Bronzed Cocoa, Brown, Chairs & Benches, Classic Home
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Upholstered in always-cozy fabric, this plump, cushioned Sierra Bench allows for flexible placement wherever you need it. The warmth of ash wood grounds the design, making it an elegant and versatile accent piece. Available in rich Bronzed Cocoa and Sand, bringing depth and warmth to any space.
Product Details
| Overall Dimensions | 60”W x 18”D x 22”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Ash Wood |
| Colors | Bronzed Cocoa |
| Weight | 46.2 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 17″ |
| Seat Width | 46″ |
| Seat Depth | 18″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Back Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 22″ |
| Rub Count | 50000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 46.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 22 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Bronzed Cocoa |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Sierra |
Contact Us
"*" indicates required fields