Nylah Dining Chair
SKU:
7037-DR-800
Category: Chairs & Benches
Tags: Bassett Mirror Company, Chairs & Benches, Gray
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Nylah Dining Chair has a modern glam styling with gray oak veneers in a platinum finish. Features a high upholstered back that alternates plush fabric channeling and wood slats. The upholstered seat and back are in an off-white fabric.
Product Details
| Color/Finish | Gray |
|---|---|
| Color Details | Platinum/Cream |
| Material | Wood/Upholstery |
| Style | Glam/Luxe, Contemporary |
| Collection | Nylah |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Shipping Weight | 24.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| The Nylah Dining Chair has a modern glam style | Yes |
| The dining chair frame is constructed with oak veneers in a platinum gray finish | Yes |
| The upholstered seat and back feature a plush off-white fabric | Yes |
| Easy assembly required | Yes |
| Look for the Nylah Dining Table to complete the set | Yes |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 22 × 38 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Nylah |
Contact Us
"*" indicates required fields