Meyer Dining Chair
SKU:
9430-DR-800
Category: Chairs & Benches
Tags: Bassett Mirror Company, Chairs & Benches, Gray
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Introducing the Meyer Dining Chair, where modern-inspired design meets comfort in a linen-like fabric with an oyster hue. Crafted from 100% polyester for durability, this chair is a statement of thoughtful design and reliability. With four casters for easy mobility, Meyer effortlessly blends style with practicality, inviting you to create a warm and inviting dining space.
Product Details
| Color/Finish | Gray |
|---|---|
| Color Details | Gray Oytser |
| Material | Rubber Wood, Asian Hardwood, Fabric |
| Style | Contemporary, Transitional |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Shipping Weight | 27.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Modern design in an oyster-hued linen-like fabric | Yes |
| 100% polyester for durability | Yes |
| Four casters for easy mobility seamlessly blend style with practicality | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 21 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Transitional |
| Collection | Meyer |
Contact Us
"*" indicates required fields