Mayer Dining Chair Set Of 2
SKU:
53051672
Category: Chairs & Benches
Tags: Adobe Tan, Brown, Chairs & Benches, Classic Home
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Product Details
| Overall Dimensions | 19.5”W x 23.75”D x 33.75”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Hammered Iron |
| Colors | Adobe Tan |
| Weight | 44.1 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 19″ |
| Seat Depth | 18″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 12,000- 15,000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 44.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Adobe Tan |
| Style | Industrial |
| Collection | Mayer |
Contact Us
"*" indicates required fields