Kester Leather Dining Chair Set Of 2 – Off-white
SKU:
53051669
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Classic Home, Off White, White
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Kester Dining Chair combines refined materials with contemporary design. Upholstered in luxurious off-white top-grain leather, each chair features a sleek silhouette complemented by hammered iron legs for a touch of industrial elegance. Perfect for elevating any dining space, the Kester Chair offers a blend of comfort, durability, and timeless style.
Product Details
| Overall Dimensions | 19.25”W x 22.25”D x 33”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Hammered Iron |
| Colors | Off-White |
| Weight | 26.8 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19.68″ |
| Seat Width | 18″ |
| Seat Depth | 19.3″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 12,000-15,000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 26.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 19.25 × 33 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Detail Color | Off-White |
| Style | Industrial |
| Collection | Kester |
Contact Us
"*" indicates required fields