Jordan Upholstered Dining Chair Set Of 2 – White
SKU:
53051668
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Classic Home, White
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Jordan Upholstered Dining Chair Set of 2 brings effortless elegance and practicality to your dining space. Featuring plush upholstered seats and backs, each chair is complemented by removable slipcovers for easy maintenance and a versatile look. Perfect for both casual meals and formal gatherings, the Jordan chairs offer a timeless style with modern convenience.
Product Details
| Overall Dimensions | 19.5”W x 24.25”D x 43”H |
|---|---|
| Materials | 30% Poyester/30% Linen/20% Cotton/20% Viscose, Birch Wood |
| Colors | White |
| Weight | 15.1 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 20.75″ |
| Seat Width | 18.12″ |
| Seat Depth | 19.62″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs & Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 30000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 15.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 19.5 × 43 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Jordan |
Contact Us
"*" indicates required fields