Halstead Upholstered Dining Chair – Natural
SKU:
53051773
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Classic Home, Cream, Pearl
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Conveying a dynamic interplay of form and function, Halstead’s rounded barreled back attached to a waterfall seating structure feels fresh with a nod to mod elegance. Available in leather on fabric, Halstead is a perfect addition to any dining room.
Product Details
| Overall Dimensions | 24.5”W x 26.25”D x 30.4”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester |
| Colors | Natural |
| Weight | 20 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19.5″ |
| Seat Width | 19″ |
| Seat Depth | 17.5″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 26″ |
| Rub Count | 20000 |
| Material Cleaning Code | X |
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 24.5 × 30.4 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Pearl |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Halstead |
Contact Us
"*" indicates required fields